Јун 2024

Volim da čitam zato što

Волим да читам зато што…

До сада сам прочитала двадесетак књига. То није пуно, али свака књига коју сам прочитала је у мом срцу и мом сећању оставила дубок траг.
        Од кад сам научила слова, ја волим да читам. Када год узмем књигу у шаке, имам неки чудан осећај. То је вероватно зато што знам да ћу сазнати нешто ново. Коју год књигу сам прочитала, у њој је било написано нешто што до тада нисам знала.
 Када сам била у предшколској групи, васпитачица би нам пуштала цртаће. Сва деца би одјурила ка телевизору, а ја бих узела књигу са цртежима, и разгледала слике. Већ тада се родила моја љубав и интересовање за књигу.
Најзанимљивија књига коју сам до сада прочитала је “Аутобиографија” Бранислава Нушића. Када сам почела да је читам, помислила сам: “ Ова књига уопште није интересантна…”. Али сам била упорна и даље сам читала у жељи за неким новим сазнањем. Што сам више читала, моје интересовање за књигу је било све веће. И, на крају, када сам стигла до краја, помислила сам:” Зашто књига није још дужа?” .
Куповала сам и узимала из библиотеке још неке књиге, и свака је била лепша и узбудљивија од претходне. То је вероватно зато што сам сазнала много, и желела сам да сазнам много више. Аутори књига су уложили велики труд стварајући своје дело. Па зашто да их не прочитамо? У њима су записане мисли писаца које су пролазиле кроз њихову главу док су писали те књиге. Они књиге пишу да бисмо их ми прочитали и да бисмо осетили исто или бар приближно осећање које су они осећали пишући ту књигу.
           И, на крају крајева, мислим да човек треба да се роди са жељом, вољом и интересовањем за књигу и читањем. То је прави разлог зашто ја волим да читам.

Софија Пешић   6.разред